Cats

Disa raste të tilla: Lajmet e rreme po godasin Britaninë dhe Francën përpara zgjedhjeve

Ndërsa Britania e Madhe përgatitet për zgjedhjet e përgjithshme të enjten dhe Franca përgatitet për raundin e dytë të zgjedhjeve të parakohshme legjislative tri ditë më vonë, mediat sociale janë të mbushura me pretendime të rreme që përpiqen të diskreditojnë figura nga i gjithë spektri politik.

Një postim në X thotë se ish-sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Suella Braverman, përdori 25,000 £ (rreth 29,500 €) në shpenzime për të paguar faturat e energjisë elektrike të prindërve të saj dhe jo të sajat.

Ai bazohet në një hetim të gazetës britanike The Daily Mirror vitin e kaluar, shkruan Euronews, përcjell Telegrafi.

Ai zbuloi se politikania konservatore kërkoi gati 25,000 £ në fatura shtëpiake për shtëpinë e saj në Londër në pesë vjet, pavarësisht se qëndroi pa qira në shtëpinë e prindërve të saj.

Kjo është brenda rregullave të shpenzimeve të deputetit, por Braverman u akuzua për shfrytëzim të sistemit në atë kohë.

Sido që të jetë, raporti i Mirror nuk përmend se Braverman përdori shpenzimet e deputetit për të paguar faturat e prindërve të saj.

Diku tjetër, një imazh i redaktuar tregon Sir Keir Starmer, liderin e Partisë Laburiste, të ulur pranë dhunuesit grabitqar seksual Jimmy Savile.

Imazhi nuk është i ri, por po bën xhiron përsëri në prag të zgjedhjeve.

Politikanja Rachel Reeves publikoi foton origjinale, të pandryshuar në X, në dhjetor të 2022.

Aty shfaqet Starmer i ulur pranë ish-kryeministrit Gordon Brown, jo Savile, fytyra e të cilit është redaktuar në trupin e Brown.

Në të gjithë kanalet, postime të tilla si ky sugjerojnë se presidenti francez Emmanuel Macron thirri zgjedhjet legjislative në mënyrë që të mund të kandidojë për herë të tretë për postin.

Aty pretendohet se ai do të jetë në gjendje të japë dorëheqjen dhe të kandidojë përsëri nëse votimi nuk shkon sipas tij, sepse mandati i tij i dytë do të ishte i paplotë.

Kjo është e gabuar: Kushtetuta e Francës thotë qartë se presidenti zgjidhet për pesë vjet dhe mund të mbajë jo më shumë se dy mandate radhazi.

Pastaj është ky postim që thotë se Manuel Bompard, deputet i partisë së krahut të majtë La France Insoumise, “në mbështetje të Hamasit”.

Por as kjo nuk është e drejtë – La France Insoumise thotë në platformën e saj të lajmeve se distinktivi është një simbol antifashist.

Ai kujton trekëndëshat e kuq që të burgosurit politikë u detyruan të mbanin nga nazistët kur ata u mbajtën në kampet e përqendrimit.

Ndryshe, si dy nga peshat e rënda të kontinentit, rezultatet e votave franceze dhe britanike ka të ngjarë të kenë pasoja të mëdha në politikën evropiane në tërësi.

E djathta ekstreme triumfoi në raundin e parë të zgjedhjeve franceze të dielën e kaluar dhe duket e gatshme të arrijë fitore të mëtejshme në raundin e dytë.

Ndërkohë, Mbretëria e Bashkuar është e vendosur të lëvizë majtas pas 14 viteve të qeverive konservatore, me sondazhet që i vendosin laburistët deri në 20 pikë përpara rivalëve të tyre.