Dumfries Reagimi 780x439

Dumfries ka një reagim befasues kur u pyet për vendimin e penalltisë së Anglisë

Mbrojtësi i Holandës, Denzel Dumfries pati një reagim befasues kur u pyet për vendimin e diskutueshëm të penalltisë së Anglisë mbrëmjes e së mërkurës.

Anglia mundi Holandën me rezultat 2-1 të mërkurën për të vendosur një përballje përfundimtare në finale kundër Spanjës në Berlin të dielën mbrëma.

Xavi Simons hapi rezultatin me një goditje të fortë nga distanca e largët përpara se Tre Luanët të barazonin me Harry Kane nga penalltia.

Kane fitoi penalltinë pas një përplasjeje me Dumfries, i cili tentoi të bllokonte goditjen e sulmuesit, por në vend të kësaj e goditi atë në këmbë.

Gjyqtari gjerman, Felix Zwayer rishikoi incidentin në VAR përpara se t’i jepte Anglisë një penallti, e cila u diskutua nga të gjithë.

Zëvendësuesi i pjesës së dytë, Ollie Watkins shënoi golin e fitores në minutën e 90-të dhe zbuloi se e kishte parashikuar saktë se çfarë do të ndodhte.

Dumfries foli gjithashtu për mediat pas ndeshjes gjysmëfinale të Euro 2024 dhe ndau mendimet e tij për incidentin e penalltisë me Kane.

Ai tha se nuk e ka bërë me ‘qëllim’ dhe merr të gjithë ‘përgjegjësinë’ për momentin.

“Unë marr të gjithë përgjegjësinë për momentin e penalltisë. Nuk e bëra me qëllim. Thjesht doja të bllokoja goditjen”, ka thënë Dumfries.