Kontarband 780x439

Fuste barna kontrabandë nga Kosova në Shqipëri, arrestohet 32-vjeçari

Një shtetas kosovar F.K. 32 vjeç që synonte të kontrabandonte barna, me qëllim shitjen është arrestuar këtë të premte në pikën kufitare të Morinës.

Gjatë kontrollit policia i sekuestroi ilaçet.

Gjithashtu në kufirin e Morinës, u kap një 50-vjeçar i cili nuk kishte deklaruar 13000 euro. Ndaj tij nisi procedimi në gjendje të lirë.
Njoftimi i policisë:

Në vijim të punës së shërbimeve të Policisë Kufitare të PKK Morinë, në hyrje/dalje, të bazuar në analizën e riskut, për të menaxhuar fluksin e lëvizjes dhe për të parandaluar krimet në kufi, u goditën 1 rast i kontrabandimit të ilaçeve dhe 1 rast i mosdeklarimit të të hollave. Për 2 rastet:

-u arrestua në flagrancë shtetasi kosovar F. K., 32 vjeç, banues në Pejë, pasi në çantë iu gjet një sasi ilaçesh që i kishte kontrabanduar nga Kosova, me qëllim shitjen në Shqipëri;

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Kukës, për veprime të mëtejshme.