Matthaus 780x439

Matthaus parashikon ndeshjen Spanjë-Francë, befason me analizën e tij

Legjenda gjermane, Lothar Matthaus ka parashikuar fitoren e Francës ndaj Spanjës në gjysmëfinalen e Euro 2024 që do të zhvillohet sonte (e mërkurë) në Munih.

Si zakonisht në rubrikën e tij të përjavshme Sport Bild, Matthaus ofroi sërish në parashikimet e tij për ndeshjet vendimtare dhe siguroi se Franca do ta mposht Spanjë, edhe pse sipas tij spanjollët janë skuadra që ka bërë më shumë përshtypje në Euro 2024 deri tani.

“Deri më tani, spanjollët kanë qenë skuadra që ka bërë më shumë përshtypje në Kampionatin Evropian. Gjithsesi, mund të shihje se sa vuajtën kundër nesh, sepse mbrojtja e tyre nuk ishte e qëndrueshme. Dhe tani ata duhet të rindërtojnë mbrojtjen e tyre sepse Carvajal dhe Le Normand janë pezulluar. Mendoj se kjo do t’i bëjë ata edhe më të pambrojtur”, ka thënë fillimisht Matthaus për Bild.

“Përveç kësaj, Pedri është i lënduar në mesfushë. Por, Olmo është një zëvendësues ekuivalent. Pozitiv për Spanjën: Te Rodri kanë një mesfushor qendror të jashtëzakonshëm dhe në krahë, natyrisht, Yamal në të djathtë dhe Williams në të majtë, të cilët janë vetë të rrezikshëm, por edhe shkëlqejnë me Moratan në mes”.

“Megjithatë, ata përballen me një mbrojtje jashtëzakonisht të fortë franceze. Theo Hernandez po luan një turne të jashtëzakonshëm në të majtë dhe në mes ylli i Bayernit, Upamecano tregon se sa i sigurt vepron kur ndjen besim. Para kësaj organizon Kante, i cili, ashtu si Rodri, është ende i klasit të lartë në këtë pozicion”.

“Sulmi francez nuk ka bindur ende fare, gjë që është pothuajse e pabesueshme duke pasur parasysh forcën që mund të grumbullojnë përpara: Mbappe, Thuram, Dembele, Kolo Muani, Griezmann, Giroud. Por, sulmuesit francezë mesa duket nuk e pëlqejnë disi njëri-tjetrin. Ata luajnë secili për veten e tyre, në vend që të promovojnë me vetëmohim njëri-tjetrin”.

“Por, unë mund ta imagjinoj mirë se me perspektivën e finales dhe titullit, ata tani do ta ndalin këtë egoizëm, që e bën atë vërtet të rrezikshëm për spanjollët e lëkundur në mbrojtje. Prandaj them: fitore e ngushtë për Francën”, përfundoi legjenda gjermane.