900 0 1719984292xen 7828721719983229b 874

Putin mbërrin në Kazakistan, do të takohet me Xi Jinping dhe Erdogan

Presidenti rus Vladimir Putin ka mbërritur në Astana për të marrë pjesë në samitin e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) që do të mbahet në kryeqytetin e Kazakistanit. Kjo është bërë e ditur nga zyra e shtypit e Kremlinit, e cituar nga agjencia Tass.

Putin ka planifikuar takime dypalëshe në Astana me homologun e tij kinez Xi Jinping dhe homologun e tij turk Rexhep Tajip Erdogan.

Takimi ballë për ballë me homologun kinez zhvillohet ndërsa, në Evropë, siç raportohet nga zyrtarët e BE-së për Bloomberg , ekziston frika në rritje se kompanitë kineze po zhvillojnë drone sulmuese të ngjashme me ato të tipit Shahed për të ndihmuar Rusinë në luftën e saj kundër Ukrainës.

Sipas burimeve të Bloomberg Industritë kineze dhe ruse kanë zhvilluar bisedime në vitin 2023 për të zhvilluar një dron sulmues të tillë të prodhuar në masë. Drone të tillë nuk janë përdorur ende në Ukrainë.

Në një deklaratë për Bloomberg, zëdhënësi i ambasadës kineze në Shtetet e Bashkuara, Liu Pengyu, mohoi që Pekini po ofronte ndihmë vdekjeprurëse për Rusinë dhe u bëri thirrje vendeve perëndimore “të ndalojnë menjëherë nxitjen e luftës dhe nxitjen e konfrontimit”.

Ndërkohë, numri i të vdekurve nga sulmi i djeshëm rus në qytetin ukrainas Nikopol, në rajonin e Dnipropetrovsk, ka shkuar në katër të vdekur dhe dhjetë të plagosur. Kjo është bërë e ditur nga autoritetet lokale, të cituara nga mediat e Kievit. Guvernatori Serhii Lysak thotë se viktimat janë tre gra dhe një burrë, ndërsa mes të plagosurve dy të mitur të moshës 9 dhe 17 vjeç.