Vini Jr 780x439

“Unë jam xhelati i racistëve”, Vinicius Jr jep deklaratë të fortë pas dënimit të tifozëve abuzues

Ylli i Real Madridit, Vinicius Junior, ka folur për herë të parë që kur u dha një vendim me tetë muaj burg dhe dy vjet mos prezencë në stadium për abuzuesit e tij në stadiumin Mestalla, duke e quajtur veten “ekzekutuesi i racistëve”.

Braziliani shkoi në tribuna për të treguar tifozët e shumtë që ai pa duke bërë zhurmë majmuni ndaj tij në Mestalla në maj të vitit 2023, gjatë një ndeshje të ligës kundër Valencias. Të tre tifozët u identifikuan nga Los Che dhe që atëherë janë në sistemin ligjor.

Ndërsa ka pasur një sërë incidentesh raciste gjatë dy viteve të fundit në Spanjë, shumica e tyre kanë përfunduar me ndalime dhe gjoba të stadiumeve, në vend të dënimeve penale.

Megjithatë, për herë të parë që kur La Liga solli një çështje në gjykatë të dielën, ata u dënuan me burg, bazuar në një krim kundër integritetit moral me racën si një faktor rëndues, në një vendim historik.

Vinicius postoi më vonë në Twitter me një mesazh jo vetëm për abuzuesit e tij, por edhe për ata që i thoshin atij t’i përmbahej futbollit.

“Shumë më kërkuan ta shpërfillja, shumë të tjerë thanë se lufta ime ishte e kotë dhe se duhet të luaja futboll. Por, siç e kam thënë gjithmonë, unë nuk jam viktimë e racizmit. Unë jam një ekzekutues i racistëve. Ky dënim i parë penal në historinë e Spanjës nuk është për mua. Është për të gjithë njerëzit me ngjyrë”.

“Racistët e tjerë le të kenë frikë, turp dhe të fshihen në hije. Përndryshe, do të jem këtu për të mbledhur. Faleminderit La Ligës dhe Real Madridit që ndihmuan me këtë bindje historike”, ka shkruar Vinicius.