Sllovaki 780x439

Koeficienti i barazimit po bie vrullshëm, rregullsia e ndeshjes në Euro 2024 vihet në dyshim

Pasi u bë e ditur se barazimi në ndeshjen e fazës së grupeve mes Sllovakisë dhe Rumanisë çon në fazën eliminatore të Kampionatit Evropian, shanset në shtëpitë botërorë të basteve kanë rënë ndjeshëm.

Nuk ka ndodhur asnjëherë në historinë e kampionateve evropiane që të katër kombëtaret në një grup të kenë të njëjtin numër pikësh para xhiros së fundit dhe kjo sjell një situatë specifike për përzgjedhjet e Sllovakisë dhe Rumanisë.

Grupi E i Kampionatit Evropian në Gjermani do të mbetet përgjithmonë në librat statistikor të historisë së futbollit si i pari në të cilin ndodhi që të katër përzgjedhjet të hyjnë në raundin final me pikë të barabarta në renditje.

Tashmë kemi shkruar se kjo sjell mundësinë që Sllovakia dhe Rumania të luajnë baras në duelin e ndërsjellë dhe të dyja të shkojnë në fazën eliminatore. Nga ana tjetër, në grup janë edhe Belgjika dhe Ukraina, të cilët ndeshjen e luajnë në të njëjtën orë, pasnesër nga ora 18:00 dhe se aty ka “zjarr”, sipas informacioneve të fundit për rënien e madhe te koeficienteve në pikat e basteve.

Nëse dikush do t’u kishte ofruar një asistim kombëtareve të Rumanisë dhe Sllovakisë para fillimit të Euro 2024, do ta kishte pranuar me krahë hapur dhe në këtë rast të dyja përzgjedhjet avancojnë me një pikë.

Dyshimet për rregullsinë e ndeshjes po rriten jo pak, ndaj falë pagesave në mbarë botën, shanset kanë rënë nga 3.50 në 1.90 në momentin e shkrimit të këtij postimi. Njerëz nga pjesë të ndryshme të botës besojnë në një shpërndarje paqësore të pikëve që do të kënaqte të dyja përzgjedhjet, kështu që ata paguajnë para për të marrë me mend rezultatin e saj.

Kështu, media të caktuara në mbarë botën po shkruajnë për një rënie të dyshimtë të koeficientit në pikat e basteve botërore, që është epilogu i pagesave të mëdha në shpërndarjen e pikëve.

Në situatën më të vështirë të grupit është Ukraina, e cila nuk garanton as një pikë kalim sepse është në pozitën e fundit me golavarazhin më të dobët, ndërsa në ndeshjen e fundit luan me Belgjikën e favorizuar.

E mërkurë:

18:00 Sllovaki – Rumani

18:00 Ukrainë – Belgjikë