Modric 3 780x439

Luka Modric thyen rekordin e të gjitha kohërave në Kampionate Evropiane, ai është i përjetshëm

Mesfushori Luka Modric theu një rekord të të gjitha kohërave në Kampionatin Evropian gjatë barazimit të Kroacisë kundër Italisë të hënën mbrëma.

Grupi B u zgjidh të hënën në mbrëmje pasi Spanja fituese ruajti rekordin e saj 100% në Euro 2024 me një fitore kundër Shqipërisë, por pati një dramë të vonë në ndeshjen tjetër të grupit.

Kroacisë i duhej të mposhtte Italinë për të garantuar vendin e saj në fazën eliminatore të turneut dhe ylli i tyre, Modric, shënoi për t’i dhënë epërsinë në minutën e 55-të ekipi të tij.

Megjithatë, Italia do të shënonte me Mattia Zaccagni në minutën e tetë shtesë për t’i eliminuar ata dhe për ta lënë Kroacinë me ankth në pritje të rezultateve të tjera për të shkuar në favor të saj për t’u kualifikuar si një nga ekipet më të mira të vendit të tretë.

Në atë që do të jetë pak ngushëllim nëse Kroacia nuk përparon, ai tani është golashënuesi më i vjetër ndonjëherë në historinë e Kampionateve Evropiane me 38 vjet e 289 ditë.

Kroacia e përfundoi fushatën e saj në grup me dy pikë që do të thotë se ka shumë pak gjasa që ata të kualifikohen si një nga ekipet më të mira të vendit të tretë.

Ndërsa mund të jetë fundi për karrierën ndërkombëtare të Modric, ai do të ketë mundësinë të shtojë edhe më shumë trofe në kabinetin e tij vitin e ardhshëm pasi të nënshkruajë një zgjatje të kontratës me Real Madrid.

Marrëveshja e tij aktuale ishte caktuar të skadonte në fund të këtij muaji, por mesfushori nënshkroi një marrëveshje njëvjeçare për të zgjatur qëndrimin e tij në kryeqytetin spanjoll.