Messi Bellingham 780x439

Messi shpërfilli Bellinghamin kur parashikoi katër lojtarët që do të sfidonin për Topin e Artë 2024

Lionel Messi shpërfilli yllin e Real Madridit, Jude Bellingham, kur iu kërkua të parashikonte se kush mund të sfidonte për Topin e Artë të vitit 2024.

Messi e fitoi çmimin për të tetën herë vitin e kaluar, pasi udhëhoqi Argjentinën drejt fitores në Kupën e Botës “Katar 2022”.

Argjentinasi dhe rivali i tij i madh Cristiano Ronaldo kanë dominuar Topin e Artë gjatë 15 viteve të fundit, me portugezin që e ka fituar atë në pesë raste.

Por, me Ronaldon që tani luan në Superligën e Arabisë Saudite me Al Nassr dhe Messin që luan në MLS me Inter Miami, pritet gjerësisht që çmimi të shkojë në një emër tjetër këtë vit.

Ylli anglez, Bellingham është ndër favoritët për të fituar çmimin, pasi ka shijuar një sezon të shkëlqyer debutues me Real Madridin.

Bashkëlojtarët e tij të klubit Vinicius Jr dhe Toni Kroos janë gjithashtu ndër favoritët për Topin e Artë, së bashku me Kylian Mbappe, i cili u transferua te Reali nga PSG në një transferim të lirë këtë verë.

Bellingham mund të forcojë pretendimin e tij për çmimin nëse Anglia fiton Euro 2024, me Tre Luanët që do të përballen me Holandën në gjysmëfinalen e tyre të mërkurën.

Por, një fitore për Bellingham mund të jetë një surprizë për ish-yllin e Barcelonës, Messi, i cili duke folur pas fitimit të Topit të Artë vitin e kaluar, shpërfilli ish-yllin e Borussia Dortmundit kur përmendi parashikimet e tij për çmimin e vitit 2024.

“Erling Haaland, Kylian Mbappe, Vinicius Jr dhe shumë lojtarë të rinj mund të konkurrojnë për Topin e Artë në vitet e ardhshme”, tha fillimisht Messi.

“Gjithashtu mendoj se Lamine Yamal, i cili është ende shumë i ri dhe luan për Barcelonën, do të luajë një rol të spikatur dhe do të luftojë për të edhe në të ardhmen”, përfundoi argjentinasi.