Motishir1 2

Mot me riga shiu dhe shkarkime rrufesh, në disa vende edhe stuhi

Instituti Hidrometeorologjik bën të ditur se sot në Kosovë do të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët.

IHK njofton se vranësirat gjatë ditës do të kalojnë në stadin e mesëm dhe të ulët të troposferës duke krijuar mundësi për riga shiu dhe shkarkime rrufesh.

Në vende të izoluara parashihen reshje breshëri me stuhi.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 15-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 24-27 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi jugperëndimit me shpejtësi 1-9m/s.