Vullnet

Një familje shqiptare akuzohet se grabiti 33 shtëpi në Angli, mes tyre edhe atë të futbollistit të Chelseas

Një familje shqiptare akuzohet se grabiti 33 shtëpi në Angli, mes tyre edhe atë të futbollistit të Chelseas

Një familje shqiptare hajdutësh përdori shkallë për të hyrë në shtëpinë e futbollistit të Chelseas Raheem Sterling dhe për të vjedhur orët Rolex dhe sende të tjera dizajni me vlerë më shumë se 300,000 funte, i është thënë një gjykatësi.

Banda shënjestroi shtëpitë e futbollistëve të pasur në të gjithë Surrey, Essex, Kent dhe Hertfordshire, njëra prej të cilave i përkiste lojtarit të Chelseas.

Ata hynë në shtëpinë e Sterlingut ndërsa ai ishte jashtë vendit duke luajtur për Anglinë në Kupën e Botës të Katarit përmes kopshtit të pasmë dhe përdorën shkallë për t’u ngjitur në dhomën e gjumit të lojtarit ku vodhën 10 nga orët e tij luksoze Rolex.

Futbollistu u detyrua të nxitonte për t’u kthyer në shtëpi dhe humbi një ndeshje vendimtare në turne.

Gjyqtarja Catherine Hartley në Gjykatën Guildford Croën po kryeson një gjyq për të pandehurin e vetëm të mbetur, Emiliano Krosi, 24 vjeç, i cili ka pranuar se është përfshirë në 15 vjedhje me vlerë të lartë, por mohon të jetë i përfshirë në të 33 veprat nga të cilat ai është i akuzuar.

Gjykatësja Hartley i se të tjerët të akuzuar për organizimin e vjedhjeve – përfshirë babanë dhe kushëririn e Krosit – ishin larguar nga Mbretëria e Bashkuar, duke lënë të afërmin e tyre të përballej.

Gjykatësja do të vendosë nëse Krosi, nga Southend-on-Sea, Essex, ishte i përfshirë në vjedhjet që ai mohon përpara se ta dënonte.

Prokurori Richard Bendall tha: “Një nga viktimat, Raheem Sterling, liston 10 ora shumë të vlefshme Rolex që janë vjedhur nga gardëroba ku mes tyre kishte edhe fals.

Megjithatë, këta hajdutë e dinin se çfarë donin dhe morën ato me vlerë. Edhe në rrethanat e nxituara të një vjedhjeje, këta hajdutë e dinin saktësisht se çfarë po bënin.

“Edhe pse i pandehuri është deklaruar fajtor, ai është deklaruar mbi bazën se Croën ka identifikuar 33 prona që janë thyer dhe që mund të lidhen me këtë bandë”.

Ai pranon se është pjesë e bandës, por thotë se ka qenë i përfshirë vetëm në 15 nga vjedhjet.

Gjykata dëgjoi se vjedhja e parë u krye më 12 nëntor 2022 në Oxshott, Surrey. E fundit u zhvillua më 15 mars në Barnes Hall Manor, Hertfordshire, vitin e kaluar.

Bendall i tha gjykatës: “Këto ishin të gjitha prona të mëdha, me vlerë të lartë, të vendosura në zona të pasura dhe shpesh në rrugë private me porta, zakonisht me kopshte të mëdha të pasme gjera.

“Metoda e hajdutëve ishte ajo e hyrjes nga jashtë, më pas në kopsht. Më pas përdorimi i shkallëve ose mobiljeve të kopshtit për të ngjitur në katin e parë dhe në pronë”.

Më pas ata do të bënin një kërkim të shpejtë të çrregullt. Kërkimet zakonisht kufizoheshin në dhomat e gjumit dhe shpesh vetëm në dhomat kryesore të gjumit ku pritej të ishin sendet më të vlefshme.

“Vjedhësit ishin goxha selektivë – kërkonin para, bizhuteri dhe sende të stilistëve që mund të rishiten lehtësisht me një fitim të konsiderueshëm”.

Gjykatëses iu tha se gjashtë makina, duke përfshirë një Mercedes të kuq, ishin përfshirë në vjedhjet – të gjitha të regjistruara me emra të rremë ose emra të trilluar të kompanive.

Gerrard Kalaja, Henri Osmani dhe Alfred Isufi – të cilët ishin gjithashtu të implikuar në vjedhjet – me gjasë janë larguar nga vendi, tha gjykata.

Në disa nga pronat e grabitura – dëshmi gjaku u gjetën prova të ADN-së të Kalajës – kushëririt të Krosit – dhe Isufit, babait të tij.

Gjykata dëgjoi se Krosi dhe tre të dyshuarit e tjerë u arrestuan pas një vjedhjeje në një shtëpi në Blackhall Lane, Kent, më 27 janar të vitit të kaluar.

Të dyshuarit, të cilët u gjurmuan nga policia në një pronë në Essex kishin një ‘shpellë të Aladdinit’ me mallra të vjedhura në pronë.

Gjykatëses iu tha se kishte dy shuma parash që arrinin pothuajse 6,000 funta, bizhuteri të shumta dhe mallra dizajni.

Bendall tha: “Dy sende që rezultuan të rëndësishme ishin dy palë syze dielli sepse (viktima) ishte në gjendje t’i njihte ato pjesërisht nga dizajni i tyre, por edhe nga pëlhurat e vogla në kutitë e tyre”

Krosi dhe të dyshuarit e tjerë u liruan me kusht nga policia në mënyrë që të intervistoheshin për çështjet në Surrey. Megjithatë, ata në fakt janë zhdukur.

Krosi u arrestua përfundimisht më 16 gusht të vitit të kaluar teksa drejtonte një Range Rover të zi. Mesazhet në iPhone-in e Krosit e tregonin atë duke diskutuar për shitjen e orëve Rolexes dhe Cartier një shoku shqiptar më 30 nëntor 2022.

Krosi akuzohet për komplot për të kryer një vjedhje të një banese. Seanca vazhdon.