Screenshot 9 33 780x439

Pas 30 vitesh, Eddie Murphy i rikthehet rolit që e bëri të famshëm

Tridhjetë vjet pas pjesës së tretë dhe të fundit të “Beverly Hills Cop”, aktori amerikan Eddie Murphy kthehet në rolin e Axel Foley.

Heroi i filmit të ri të Netflix “Beverly Hills Cop: Axel F” kthehet në Beverly Hills, ku mëson se vajza e tij dhe prokurorja Jane (Taylor Paige) është në rrezik pasi ajo zbulon korrupsionin në komisariat gjatë një hetimi.

Murphy, së bashku me anëtarët e kastit origjinal, Judge Reinhold dhe John Ashton, e shfaqën premierën e filmit të enjten përballë stacionit të policisë së Beverly Hills ku zhvillohet pjesa më e madhe e aksionit.

Megjithatë, premiera, ku morën pjesë aktori Martin Laërence, muzikanti Lil Nas X dhe të tjerë, ishte shumë ndryshe nga premiera origjinale e vitit 1984.

Filmi origjinal fitoi mbi 300 milionë euro.

Ky fitoi 300 milionë euro në mbarë botën dhe u bë një film i famshëm i viteve 1980.

Dy filmat e tjerë u realizuan në 1987 dhe 1994.

“Është një pjesë e madhe e jetës së njerëzve, ishte një hit dhe të gjithë e pëlqyen, por ishte më shumë se kaq. U ngjau disi në zemrat e tyre”, tha aktori Paul Reiser, i cili luajti personazhin e Jeffrey Friedman.

Filmi i ri i referohet edhe viteve 1980, tha regjisori Mark Molloy.

“I pashë ata dy filmat e parë dhe kuptova që doja të bëja një film të tillë”, duke shtuar se donte ta bënte modest, pra pa shumë post-produksion.

Filmi, i cili do të jetë i disponueshëm nga 3 korriku, luajnë gjithashtu Kevin Bacon dhe Joseph Gordon-Levitt. 

Eddie Murphy