Soputhgate 780x439

Southgate mbeti i habitur nga pyetja e gazetarit në konferencën për shtyp

Gareth Southgate mbeti i habitur nga një pyetje që një gazetar i bëri pasi Anglia arriti në gjysmëfinale të Euro 2024.

Të shtunën, Tre Luanët mposhtën Zvicrën 5-3 në penallti për të siguruar një vend në gjysmëfinalet e Euro 2024.

Skuadra e Gareth Southgate edhe një herë dështoi të bënte përshtypje, dhe dukej se filloi të luante me një intensitet të madh vetëm pasi mbetën në disavantazh në minutën e 75-të.

I shkëlqyeri Bukayo Saka shpëtoi Anglinë duke barazuar rezultatin pesë minuta më vonë, përpara se Tre Luanët të shkonin në vazhdime dhe më pas në penallti.

Cole Palmer, Jude Bellingham, Bukayo Saka, Ivan Toney dhe Trent Alexander-Arnold shënuan të gjithë nga 11 metra, ndërsa Jordan Pickford priti penalltinë e parë të Zvicrës.

“Shikoni, skuadrat që kemi luajtur janë sepse kemi fituar grupin tonë”, u përgjigj Southgate.

“Nëse ktheheni në histori, Anglia kishte rrugë të ndryshme për në finale, sepse ne nuk e fituam grupin tonë”.

“Sigurisht e kuptoj, nuk do të preferonit të hidheni në Grand National për të fituar turneun”.

“Shumica e skuadrave, kur keni ndeshje radhazi, dy, tre, katër ndeshje kundër kombëtareve të mëdha, diferencat janë kaq të mira dhe më pas ato ndeshje përfundojnë mjaft të barabarta – ju fitoni një, ju humbni një, kështu që është shumë e vështirë të kalojnë nëpër këto procese”.

“Nuk jam shumë i sigurt se çfarë të them, është çmenduria e kësaj pune, por ka qenë një natë e këndshme dhe do të përpiqem ta mbaj në këtë mënyrë”, shtoi më tej ai.

Në Euro 2020, Anglia kryesoi grupin e saj përpara Kroacisë, Çekisë dhe Skocisë, përpara se të mundte Gjermaninë, Ukrainën dhe Danimarkën në rrugën e tyre për në finale.

Anglia tani do të përballet me Holandën në gjysmëfinale të Euro 2024 të mërkurën. Fituesi do të përballet me Spanjën ose Francën në finale të dielën më 14 korrik.