Uefa Euro 2024 780x439

Tre kombëtare kanë mundur të kapërcejnë rregullin e ri rigoroz të UEFA-s në Euro 2024

Kombëtarja e Italisë, ajo e Danimarkës dhe Sllovenisë kanë mundur të kalojnë një rregull të ri në Euro 2024 pasi i kanë dhënë portierit shiritin e kapitenit.

Të tre kombëtaret kanë kaluar në 1/8-tën e Kampionatit Evropian të kësaj vere.

Italia do të përballet me Zvicrën në fazën eliminatore falë një goli dramatik në minutën e fundit nga Mattia Zaccagni në ndeshjen e tyre në Grupin B kundër Kroacisë.

Danimarka gjithashtu përparoi pasi përfundoi e dyta në Grupin C pas Anglisë, ndërsa Sllovenia siguroi një vend në fazën e 1/8-tës si një nga ekipet më të mira të vendit të tretë.

Përveç kalimit në fazën tjetër të turneut të kësaj vere të tre kombëtaret kanë diçka tjetër të përbashkët – ata e kanë bërë portierin e tyre kapiten.

Pra, pse ka rëndësi kjo? Epo, përpara fillimit të turneut, UEFA prezantoi një ndryshim rregulli të krijuar për të ndaluar lojtarët të rrethojnë një gjyqtar.

Shkurtimisht, rregulli thotë se një kapiten është i vetmi lojtar që lejohet të diskutojë një vendim të marrë nga gjyqtari. Dhe nëse një lojtar tjetër i afrohet gjyqtarit për të kundërshtuar vendimin e tij, atëherë ata do të ndëshkohen.

Shefi i gjyqtarëve të UEFA-s, Roberto Rosetti shpjegoi vendimin.

“Ne e ndamë idenë me trajnerët e Euro 2024 dhe folëm për këtë temë brenda Bordit tonë të Futbollit të UEFA-s, me lojtarët më të mirë, ish-lojtarët dhe trajnerët”.

“Dhe, të gjithë së bashku, ramë dakord për këtë situatë dhe më pas shkuam te ekipet. Ata janë të lumtur për këtë. Nuk po e bëjmë këtë për gjyqtarët apo Komitetin e Arbitrave të UEFA-s, por për futbollin, imazhin e lojës dhe brezin e radhës”.

“Këto seanca [me skuadrat] ishin shumë produktive. Të gjithë lojtarët ndërvepruan në një mënyrë shumë të mirë – ata donin të dinin se si donim ta zbatonim këtë dialog të hapur me kapitenët dhe ata ishin absolutisht të kënaqur për këtë”.

“Jam i sigurt se do të jetë një shembull fantastik për epokën e ardhshme të futbollit”, deklaroi Rosetti.

Por të martën, për shembull, portieri Jan Oblak mbajti shiritin për Slloveninë, kështu që një tjetër lojtar jashtë fushës u lejua të emërohej për të folur me gjyqtarin.

Menaxheri i Sllovenisë, Matjaz Kek konfirmoi së fundmi se qendërmbrojtësit Jaka Bijol do t’i jepej kjo përgjegjësi.

“Jaka Bijol do të komunikojë me gjyqtarët. Nëse nuk kemi pasur probleme me gjyqtarët për shkak të sjelljes sonë në fushë deri më tani, besoj se do të jetë kështu edhe në Gjermani”.

“Në të njëjtën kohë, ne po flasim për futbollin, emocionet – çdokush mund të tërhiqet, madje edhe unë. Por, ky është Euro 2024, ku vetëm më të mirët në Evropë do të mbeten në lojë”, deklaroi Kek.

Danimarka gjithashtu ka të njëjtin problem, me Pierre Emile Hojbjerg që merr përgjegjësinë për të bashkëvepruar me gjyqtarin ndërsa kapiteni Kasper Schmeichel qëndron mes shtyllave.

Kapiteni i Italisë, Gianluigi Donnarumma, foli për ndryshimin e rregullave përpara turneut të kësaj vere.

“Ne folëm me Roberto Rossettin dhe ishte shumë e qartë. Kur ka situata pranë zonës së penalltisë, atëherë unë do të shkoj përballë dhe do të flas me zyrtarët e ndeshjes, por para ndeshjeve do të vendosim se kush do të flasë me gjyqtarët për situatat larg zonës së penalltisë”.

“Mund të jetë Jorginho ose Nicolo Barella, ne do të vendosim pak para fillimit”, ka thënë Donnarumma.