Uefa Gjyqtari 780x439

UEFA merr vendimin përfundimtar për gjyqtarin kontrovers të gjysmëfinales Angli–Holandë

UEFA thuhet se ka marrë një vendim përfundimtar për gjyqtarin e ndeshjes gjysmëfinale të Anglisë dhe Holandës në Euro 2024, pasi fillimisht ia ka caktuar ndeshjen një të dënuar për “fiksim të ndeshjes”.

Të dielën, UEFA zbuloi se Felix Zwayer do të drejtonte gjysmëfinalen e Tre Luanëve në Dortmund, pavarësisht se një herë kishte vuajtur një dënim prej gjashtë muajsh pasi u zbulua se kishte pranuar një ryshfet prej 300 eurosh nga gjyqtari tjetër Robert Hoyzer në vitin 2005.

Sipas mediumit Mail Sports, Zwayer do të mbetet në krye të takimit të së mërkurës, me UEFA që i qëndron emërimit fillestar të tij si gjyqtar kryesor i gjysmëfinales.
Zwayer ishte i përfshirë në një skandal që përqendrohej rreth Hoyzer, i cili mori ryshfet për të rregulluar disa ndeshje.

43-vjeçari, i cili në atë kohë ishte gjyqtar anësor, asistoi Hoyzer në një ndeshje pasi mori një pagesë prej 300 eurosh.

Ai vazhdoi të ndalohej të funksiononte për gjashtë muaj në një lëvizje që u mbajt në heshtje derisa mediumi gjerman Zeit e shpërtheu historinë vite më vonë.

Hetimi i Zeit zbuloi se gjatë një hetimi ndaj Hoyzer, i cili u dënua me dy vjet e pesë muaj burg, apartamenti i Zwayer u kontrollua me gjyqtarin që u zbulua se ishte sjellë në një mënyrë me “fjalë antisportive”.

Hetimi zbuloi gjithashtu se Zwayer dështoi të raportonte trukimin e ndeshjeve të Hoyzer “për të cilat ai ishte në dijeni” dhe se ai pranoi ryshfetin e lartpërmendur nga kolegu i tij përpara ndeshjes së SV Wuppertal dhe Werder Bremen Amateure në maj 2004.

Gjykatësi penal i Mynihut, Rainer Koch zbuloi se ndërsa Zwayer mori ryshfet, ai gjithashtu kontribuoi në zgjidhjen e çështjes, ndërsa ndaj tij nuk u gjetën gabime të qëllimshme.

Gjyqtari gjithashtu ka një histori me Jude Bellingham, pasi ai drejtoi një ndeshje të Bundesligës midis Borussia Dortmundit dhe Bayern Munich në vitin 2021.

Zwayer hodhi poshtë apelet e Dortmundit për një penallti gjatë ndeshjes, ndërsa më vonë i dha Bayernit një goditje nga pika e bardhë, pasi penalizoi Mats Hummels për lojë me dorë.

“Mund të shikoni shumë nga vendimet në lojë. Ju dërgoni një gjyqtar, që e ka rregulluar ndeshjen më parë, ndeshjen më të madhe në Gjermani. Çfarë prisni?”, tha Bellingham në një intervistë televizive pas ndeshjes.

Bellingham më pas u gjobit me 40,000 euro dhe u hetua nga policia gjermane, ndërsa Zwayer mori një pushim dy-mujor nga gjykimi.