Arda Guler 780x439

Arda Guler arrin rekordin e çmendur të Euro 2024 të mbajtur nga Rooney dhe Ronaldo

Arda Guler shënoi një rekord të pabesueshëm të mbajtur vetëm nga Wayne Rooney dhe Cristiano Ronaldo pasi Turqia arriti në çerekfinale të Euro 2024.

Kishte shpresa të mëdha për ndeshjen e fundit të fazës së 1/8-tës së Euro 2024, me Austrinë dhe Turqinë që u takuan në Leipzig.

Tifozët sigurisht që nuk mbetën të zhgënjyer pasi panë një ndeshje me intensitet të lartë plot momente emocionuese dhe dramë pasi Turqia rezultoi fituese 2-1.

Merih Demiral ishte heroi i madh i turqve, duke shënuar dy herë nga ndërprerjet, ndërsa Michael Gregoritsch ktheu në lojë Austrinë në mes të pjesës së dytë, por Turqia u mbrojt heroikisht për të ruajtur epërsinë e saj.

Skuadra e Ralf Rangnick dukej e sigurt se do të barazonte në minutën e pestë të kohës shtesë, por Mert Gunok e ndaloi goditjen me kokë të Christoph Baumgartner nga afërsia me një pritje të jashtëzakonshme.

Ndërsa Demiral mori lavdërimet për përfundimet e tij instinktive, talenti i mrekullueshëm turk Arda Guler gjithashtu duhet të marrë merita të mëdha.

Ylli 19-vjeçar i Real Madridit krijoi të dy golat e skuadrës së tij me goditje nga këndi të shkëlqyera që Austria thjesht nuk mund t’i përballonte.

I dyti ishte një asistim i drejtpërdrejt për Demiral, asistimi i parë i Gulerit në Kampionatin Evropian.

Përveç dyfishimit të avantazhit të Turqisë, ai moment magjik krijoi edhe historinë e Evropianeve. Guler u bë vetëm adoleshenti i tretë që shënon dhe asiston në të njëjtin edicion të një kampionati evropian, pas Rooneyt dhe Ronaldos.

 

19-vjeçari shënoi një gol mahnitës në humbjen 3-1 të Turqisë në ndeshjen hapëse ndaj Gjeorgjisë.

Ish-yjet e Manchester Unitedit të dy e arritën këtë sukses gjatë Euro 2004, 20 vjet më parë.