441428399 1151206202755154 2553135301003678784 N 780x439

Opel feston 125 vjet

Prodhuesi I makinave Opel festoi sot në selinë e tij në Rüsselsheim 125 vjet prodhimin e makinave.

Për këtë përvjetor të rrumbullakët u organizua një ditë e madhe me dyer të hapura në terrenin e fabrikës: ndër të tjera, me një muze pop-up, udhëtime me makina rallie dhe ture nëpër qendrën e dizajnit që zakonisht është rreptësisht sekrete.

Edhe kancelari Olaf Scholz ishte aty, i cili njëkohësisht përgëzoi fabrikën.

“Breza të tërë punonjësish kanë bërë që Opel të bëhet marka e madhe që është sot: një kompani automobilistike në rrugën drejt elektromobilitetit”, tha ai.

Kancelari madje vuri dorë në prodhim, instaloi një kabllo të tensionit të lartë në linjën e prodhimit të Opel Astra Electric. Gjithçka filloi në vitin 1862 me prodhimin e makinave qepëse të Adam Opel, në vitin 1887 kaloi në prodhimin e biçikletave. Vetëm në vitin 1899 u krijua makina e parë Opel: “System Lutzmann”. Në vitin 1924, prodhuesi i makinave solli prodhimin në linjë në Gjermani: 4/12 PS (i njohur gjithashtu si “Laubfrosch” sepse fillimisht ishte i disponueshëm vetëm me ngjyrë jeshile) u bë një sukses. Gjatë viteve, u shtuan modele të tjera, disa nga legjendat e sotme janë:

– Opel GT i bukur (“Vetëm fluturimi është më i këndshëm”),

– Manta polarizuese,

– Astra, që ka qenë për një kohë të gjatë në klasën kompakte.

Premiera: automobili me patentë “System Lutzmann”

“Laubfrosch” i vitit 1924 – modeli i parë gjerman i prodhuar në linjë

Parada e Astrës para muzeut pop-up: Në vitin 1991, ajo zëvendësoi Kadettin në klasën kompakte, dhe tani kompakti shkon përpara me motor benzinë, si hibrid plug-in dhe plotësisht elektrik.

Opelanët shënuan suksese të mëdha në vitet 1960 dhe 1970, ndërsa era e afërt 90-vjeçare nën General Motors ishte më tepër turbulente. Në vitin 2017, atëherë pasoi marrja nga grupi francez PSA, dhe që nga viti 2021, Opel është marka e vetme me traditën e ndërtimit të makinave gjermane në megakorporatën Stellantis.

Drejtori i Opel Florian Hüttl: “Ne si markë Gjermane do të jemi të parët që në këtë vit do të ofrojmë një variant plotësisht elektrik për çdo model në portofolin tonë. Si një markë tradicionale gjermane, ne i japim besimin dhe qasjen e klientit në mobiljet e përballueshme”.

Reklamimi historik për Opel GT sportiv

Vjen në vjeshtë: Opel Grandland Electric me logon e rrufesë të ndriçuar, e lejuar vetëm që nga viti 2024

Bilanci i suksesit: Koleksioni i timonëve të artë nga BamS dhe AUTO BILD në Shtëpinë Adam Opel

Për të ardhmen janë vendosur bazat: Në segmentin e tregut të SUV-ve, Opel është i vendosur mirë, duke filluar nga Mokka dhe Grandland-i i ri, shpejt do të shtohet edhe Frontera. Në fushën e elektromobilitetit, makinat e përballueshme janë në dispozicion te shitësit.

Kjo gëzon edhe shefin e Stellantis, Carlos Tavarez: “Është një nder për mua të jem pjesë e këtij guri themeli për Opel. Impresionuese se si brenda 18 muajsh biznesi u transformua – pas 15 vitesh me humbje”.

Opel po ecën mirë: Në vitin 2023, prodhuesi arriti të shesë 670,000 makinat në të gjithë botën, rritja më e madhe në më shumë se 20 vjet. Rreth 15% më shumë shitje!

Për të parë nga afër veturat e Opel ose për të bërë porosinë sipas dëshirës tuaj, vizitoni show roomin e Foleja Motors magjistralja Prishtine Ferizaj, 5 – të km, Prishtina 10000.