Yamal 3 780x439

Po shkëlqen me Spanjën në Euro 2024, por Lamine Yamal mban flamujt e dy vendeve tjera në këpucët e tij sportive

Sensacioni 16-vjeçar Lamine Yamal po shkëlqen me Spanjën në Euro 2024, por ai ka flamujt e dy kombeve të tjera në këpucët e tij sportive.

Yamal ka qenë në formë të mirë në turneun e tij të parë të madh për La Roja, me dy asistime në emër të tij dhe një mori paraqitjesh të jashtëzakonshme.

Talenti i mrekullueshëm i Barcelonës, i lindur në korrik 2007, madje ka bërë detyrat e shkollës dhe provimet ndërsa gjendet në Gjermani.

Lojtari më i ri që ka luajtur në një ndeshje eliminatore në Euro 2024, Yamal ka luajtur deri tani 13 ndeshje për Spanjën.

Ai luajti për vendin e tij të lindjes në nivelin e të rinjve përpara se të ngjitej në ekipin e të rriturve dhe të shënonte në debutimin e tij në shtator.

Por, Yamal do të kishte të drejtë të luante për dy vende të tjera përmes prindërve të tij.

Nëna e tij është nga Guinea Ekuatoriale, ndërsa babai i tij Mounir Nasraoui, ka lindur në Marok.

Ai mund të kishte luajtur në AFCON nëse do të kishte zgjedhur të përfaqësonte njërin nga dy opsionet e tjera të disponueshme.

Por, një shenjë për trashëgiminë e tij familjare, Yamal i ka të dy flamujt në këpucët e tij sportive Adidas F50.

Është një nderim i ngjashëm për yllin e Chelseat dhe Anglisë, Cole Palmer, i cili ka flamurin e Shën Kitts dhe Nevis në këpucët e tij, pasi gjyshi i anglezit, Sterry Cole është nga vendi i Karaibeve.

Yamal ka qenë një nga yjet e Euro 2024 dhe madje ka arritur një rekord të Cristiano Ronaldos kundër Gjeorgjisë.