Vini Jr Messi 780x439

Pse nuk ka vazhdime në çerekfinale apo gjysmëfinale të Copa America?

Faza me eliminim direkt në Copa America 2024 do të fillojë të enjten pas mesnate, por vazhdimet nuk do të përdoret për të vendosur ndeshjet që nuk përfundojnë me fitore në fushë.

Pas një faze në grupe të mbushur me futboll cilësor, dramë dhe shqetësime, tani është koha që të fillojë faza e fundit në Copa America 2024.

Ndërsa ekipet e mëdha të Amerikës së Jugut, si Argjentina, Kolumbia, Uruguai dhe Brazili kaluan të gjitha në çerekfinale siç pritej, Meksika, Kili dhe Shtetet e Bashkuara pësuan eliminime të befasishme në fazën e grupeve.

Kampioni në fuqi, Argjentina do të luajë çerekfinalen sonte pas mesnate kur do të përballet me Ekuadorin në Hjuston, përpara se Venezuela të përballet me Kanadanë të premten në mbrëmje dhe Kolumbia të përballet me Panamanë të shtunën.

Pasi nuk arriti të kryesonte grupin e tyre, Brazili përballet me një detyrë të vështirë kundër një Uruguai në formë.

Të katër ndeshjet janë të vështira për t’u prognozuar dhe ekziston një mundësi e madhe që të paktën një ndeshje të mos zgjidhet në 90 minuta.

Vazhdimet zakonisht do të pasonin një ndeshje të barabartë pas 90 minutave, por jo edhe në Copa America.

Kjo për shkak se rregulloret e turneut thonë se ndeshjet çerekfinale dhe gjysmëfinale që janë të barabarta pas 90 minutash duhet të vendosen me penallti.

Vazhdimet nuk do të përdoret as në ndeshjen për vendin e tretë. E vetmja ndeshje me eliminim ku mund të përdoren vazhdimet është finalja.

Ndeshja finale e këtij viti do të zhvillohet në Miami më 15 korrik dhe mund të shohë që rivalët e vjetër Argjentina dhe Brazili të përballen kokë më kokë.

Lionel Messi dhe Argjentina, që kërkojnë të fitojnë turneun e tretë të madh radhazi, kanë përvojë me ndeshjet e barabarta që shkojnë direkt në penallti.

Përplasja e tyre gjysmëfinale me Kolumbinë më 2021 përfundoi 1-1, me kombëtaren Albiceleste që fitoi 3-2 në ekzekutimin e penalltive.

Argjentina vazhdoi të mposht Brazilin 1-0 në finalen në stadiumin Maracana në Rio de Janeiro.

Formati aktual i Copa America është i ngjashëm me atë të Kampionatit Evropian para zgjerimit të vitit 2016.

Në fazën e grupeve hynë 16 skuadra dhe u ndanë në katër grupe me nga katër. Dy skuadrat e para nga secili grup kaluan në çerekfinale, me fituesit e grupeve të çiftuara me ekipet e vendit të dytë.