Man City 780x439

Punoi gjashtë vite te Man City, ish-asistenti i Guardiolës suspendohet me një vit për shkak të basteve

Një ish-punonjës i Manchester Cityt ka marrë një ndalim 12-mujor për shkeljen e rregulloreve të basteve.

Richard Bredice kohët e fundit ishte duke punuar si analist i performancës në Burnley, pasi kishte raportuar më parë te Vincent Kompany në Anderlecht.

Para kësaj ai kishte një periudhë gjashtëvjeçare në City nën drejtimin e Manuel Pellegrinit dhe Pep Guardiolës.

Por, sipas mediumit Daily Mail, Bredice tani do të vuajë një pezullim prej 12 muajsh pasi ka vendosur gjithsej 456 baste.

Pjesa e basteve erdhën gjatë kohës së tij në City dhe supozohet se ai i vendosi ato në transferimet hyrëse dhe dalëse, si dhe bastet kundër klubit për të cilin punonte.

Në fakt, ai akuzohet se është përgjegjës për 12 ‘baste të informacionit të brendshëm’ – të cilat e panë atë të fitonte më shumë se 17 mijë funte.

Këto baste, 11 prej të cilave u qëlluan – ishin kryesisht të lidhura me transferimet e Cityt – më e dalluara prej të cilave ishte në shumën prej 515 funtesh.

Kjo u vendos gjatë ditës së mërkurë pasi një funksion i stafit të Cityt dhe një komision që analizonte rastin e Bredice vendosi që e ardhmja e lojtarëve u diskutua.

Bredice mohoi se ai ishte miqësor me yjet e ekipit të parë të Cityt dhe ishte gjithsesi në dijeni të planeve të tyre të transferimit – diçka që FA kishte deklaruar.

Në vend të kësaj, ai pretendoi se objektivat e tyre ishin tashmë të njohura përmes raportimit të mediave të ndryshme.

444 bastet e tjera të transferimeve të vendosura ishin të suksesshme në 129 raste.

Bredice gjithashtu vendosi bast prej 50 funtesh për humbjen e Cityt ndaj Shakhtar Donetsk në Ligën e Kampionëve në 2017, ku humben 2-1.

Duke u kthyer një vit pas kur Pellegrini ishte në krye, Bredice vendosi një bast prej 20 funtesh që Chelsea të mundte Manchester Cityn në FA Cup në Stamford Bridge.

Bredice është dënuar me 12 muaj pezullim dhe është gjobitur me 4,500 funte dhe duhet të paguajë 500 funte të tjera në kosto, megjithëse mund të apelojë ende vendimin.