Calafiori 780x439

Sensacioni i Euro 2024 drejtë Ligës Premier: Katër top klube me oferta për Calafiorin

Në mes të Eurokupës, ku Italia ka pasur një paraqitje shokuese, një lojtar ka shkëlqyer me talentin e tij: Riccardo Calafiori.

Mbrojtësi i ri i Bolognas është kthyer në një nga zbulimet e turneut, duke u dalluar veçanërisht për paraqitjen e tij solide në zemër të mbrojtjes Azzurre.

Megjithatë, performanca e tij e jashtëzakonshme ka tërhequr vëmendjen e disa gjigantëve të Ligës Premier.

Sipas mediumit britanike ‘Daily Express’, klube si Liverpool, Arsenal, Chelsea dhe West Ham kanë shfaqur interesim të qartë për nënshkrimin e mbrojtësit të talentuar italian.

Edhe Juventusi, një nga peshat e rënda të futbollit italian, nuk ka mbetur jashtë këtij mosmarrëveshje për shërbimet e tij.

Interesimi i Liverpoolit, në veçanti, duket të jetë i dukshëm. Me Richard Hughes të emëruar së fundmi si drejtor sportiv, klubi ka identifikuar Calafiorin si mbrojtësin ideal për të përforcuar vijën e majtë. Kjo lëvizje do të përputhej me strategjinë e Reds për të forcuar skuadrën e tij për sezonin e ardhshëm.

Pavarësisht konkurrencës nga Juventusi, Bologna ka shprehur pakënaqësinë e saj për “vjedhjen” e pretenduar të Thiago Mottas nga klubi torinez, i cili mund të ndikojë në preferencën e tyre për të mos negociuar me Zonjën e Vjetër.

Çmimi i Calafiorit pritet të kalojë 40 milionë euro, gjë që do të kishte gjithashtu implikime financiare për Baselin, i cili zotëron një përqindje të të ardhurave të krijuara nga çdo shitje mbi 5 milionë euro.