Copa America 780x439

Superkompjuteri zbulon shanset e secilës nga tetë kombëtaret për të fituar Copa America

Copa America ka hyrë në fazën e çerekfinaleve dhe tashmë superkompjuteri i Opta-s ka zbuluar shanset e secilit ekipi kombëtar për të fituar trofeun e edicionit të vitit 2024.

Faza me eliminim direkt, në këtë rast ndeshjet çerekfinale në Copa America 2024 do të fillojë të enjten pas mesnate, ku nuk mungojnë ndeshjet interesante.

Kampioni në fuqi, Argjentina do të luajë çerekfinalen sonte pas mesnate kur do të përballet me Ekuadorin në Hjuston, përpara se Venezuela të përballet me Kanadanë të premten në mbrëmje dhe Kolumbia të përballet me Panamanë të shtunën.
Pasi nuk arriti të kryesonte grupin e tyre, Brazili përballet me një detyrë të vështirë kundër një Uruguai në formë.

Por, si janë gjasat apo mundësitë në përqindje të ekipeve kombëtare për të fituar trofeun e Copa America?

 

 

Pas Argjentinës, kombëtarja me më shumë shanse është ajo e Brazilit me 18 për qind, e pasuar nga Uruguai, i cili mbyll treshen me 17 për qind.

Në vendin e katërt renditet Kolumbia me 13 për qind, ndërsa pas saj vijnë Venezuela me gjashtë për qind, Ekuadori me katër për qind dhe Kanadaja dhe Panama me nga dy për qind.