900 0 1719399260xscreenshot 12 704

“Territori i pastër” plot me kanabis, asgjësohen 2738 rrënjë në Shkodër

Nuk ka të ndalur fenomeni i kultivimit të bimëve narkotike në vendin tonë, ndonëse me disa operacione të ndryshme autoritetet i kanë shpallur luftë, tashmë prej vitesh.

Në kuadër të operacionit “Territori i pastër”, policia e Shkodrës ka zbuluar dhe asgjësuar 2738 fidanë bimësh narkotike në disa zona të qarkut.

Gjatë kësaj faze të operacionit, në fshatin Lohe të Malësisë së Madhe, u gjetën 141 fidanë cannabis. Për këtë rast, u referuan materialet në Prokurori, ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasit:

P. B., 43 vjeç dhe F. GJ., 41 vjeç, për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”;

M. B., kryetari i fshatit, dhe shtetasi A. H., specialist i pyjeve, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës”.

Në territorin e njësive administrative Shosh, Pult u gjetën dhe u asgjësuan 2159 fidanë cannabisi, ndërsa në territorin e njësisë Shllak, u gjetën 438 fidanë të tjerë.

Vijon puna për identifikimin, kapjen dhe nxjerrjen përpara përgjegjësisë penale, të autorëve të kultivimit të këtyre fidanëve kanabis.