Page 67

Disa nga makinat më të vogla të prodhuara ndonjëherë

Është e lehtë të bësh një makinë mbresëlënëse kur është e madhe, luksoze dhe e kushtueshme.

Por duhet shumë më tepër zgjuarsi për të prodhuar një të vogël, të tillë.

Më poshtë ua sjellim disa prej tyre, të cilat ishin inovative, të suksesshme dhe “guxuan” të ishin të ndryshme.

Citroën 2CV (1948)
Fiat 500 (1957)
BMC Mini (1959)
Autobianchi 112 (1969)
Fiat 127 (1971)
Fiat 126 (1972)
Honda Civic (1972)
Renault 5 (1972)
Audi 50 (1974)
VW Polo (1975)
Ford Fiesta (1976)
Peugeot 205 (1983)
Renault Twingo (1992)
Ford Ka (1996)