Ferdinand Southgate 780x439

Ferdinand bën një parashikim të guximshëm për Euro 2024, i thotë Southgatet të bëjë tri ndryshime te Anglia

Rio Ferdinand ka mbyllur parashikimin e tij për Euro 2024 pas barazimit 0-0 të Anglisë kundër Sllovenisë dhe i bëri thirrje Gareth Southgate që të bëjë tre ndryshime kyçe përpara raundit tjetër.

Anglia dështoi të bënte përshtypje për ndeshjen e tretë radhazi të martën, pasi u trajtua me një tjetër çështje jashtëzakonisht të mërzitshme me pak ose aspak veprim në lojë.

Pavarësisht se fituan vetëm një nga ndeshjet e fazës së grupeve, njerëzit e Southgate kryesuan Grupin C dhe presin konfirmimin zyrtar se me kë do të përballen në raundin tjetër pas përfundimit të grupeve të mbetura.

Një gjë pozitive nga faza e grupeve është se Anglia vazhdon të paktën të duket si një skuadër e vështirë për t’u mposhtur, pasi ka mbajtur dy herë portën e paprekura deri më tani.

Pas lojës, ish-reprezentuesi anglez, Ferdinand, shkoi në platformën për të bërë një parashikim mjaft optimist për pjesën e mbetur të turneut.

“Nëse Kobbie/Palmer + Gordon fillojnë ndeshjet tona të ardhshme… Ne do të vazhdojmë dhe do ta fitojmë këtë turne! Gareth, besoni të rinjtë e pa frikë”, shkroi Ferdinand në postimin e tij.

Të tre lojtarët e mësipërm dhanë ndikime pozitive nga bankina për Anglinë, me Kobbie Mainoo, që me siguri fitoi një vend në 11-shen titullare për fazën e 1/8-tës.

Cole Palmer do të shpresojë gjithashtu për të siguruar një vend në 11-shen e fillimit përmes paraqitjes së tij të gjallë.